Krátka úvaha: Pokrok

Autor: Richard Malý | 5.9.2016 o 13:00 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  255x

Väčšina ľudí spomína na staré dobré časy. Je úplne jedno, či hovorím o nás, o našich rodičoch alebo o starých rodičoch. To pokrokové a moderné baví zväčša len mladých, aj to len do istého času. Prečo je to tak?  

To, že svet a život sa mení je prírodná zákonitosť, istota. Bolo to a bude to tak vždy. Jediná istota je vlastne zmena (pozn.: osobne ma veľmi teší, že na Slovensku dobre vieme, že ľudia si zaslúžia istoty, teda zmenu). Od priemyselnej revolúcie (t. j. postupne od roku 1760) však človek začal meniť svet a život omnoho rýchlejšie ako dovtedy. Technický pokrok v živote je dnes už tak rýchly, že ho človek ani nestačí registrovať, prijať a stotožniť sa s ním, samozrejme okrem mladých – tí, na to majú čas...

A čo duševný pokrok, nie technický? Ako sa tento prejavuje v našich životoch? Opäť je to o mladých. Tí sú myšlienkami pokrokoví, nezávislí, slobodní a otvorení, no tiež len do istého času, kedy už zahodia svoje túžby a sny a prispôsobia sa dnešnej „pokrokovej“ spoločnosti - konzumnej a zaškatuľkovanej. Budík - stres, práca - stres, správy – strach, víkend – stres a strach dohromady...

Človek technicky mení svet a život tak rýchlo, že je to proti prírode. Pri každej činnosti dochádza okrem iného aj k produkcii odpadov. Od priemyselnej revolúcie, človek začal produkovať také odpady, ktoré už príroda sama nevie absorbovať a dôsledkom toho sú umelo vyprovokované negatívne zmeny a javy v prírode. Odpadov je stále viac, rovnako ako aj prírodných katastrôf a zmien v klíme, v kvalite vody, ovzdušia, pôdy atď. Príroda umiera.

Moderný človek zlenivel. Nechce alebo nevládze pracovať na svojom vlastnom duševnom pokroku. Divadlo, knihu a filozofiu mu nahradila pokroková telka, internet a nákupné centrá. Informácií máme toľko, až nám to škodí. Vybrať si správne je vlastne nemožné a tým pádom žijeme v permanentnom strese a strachu. Komu to vyhovuje?

Každý ďalší krok vpred je pokrokom. Správny a udržateľný pokrok je krok za krokom. Zdá sa mi, že dnešné zmeny v živote nastávajú nie silou kroku, ale obrovskou silou hromu. A preto je načase tomuto trendu prispôsobiť aj terminológiu. Už nie ľudský pokrok, ale ľudská pohroma!..

Verím, že ľudstvo vykročí na nový level, duševno bude obrodené a konkurencieschopné technike. Strach a stres dnes vládnu svetom, no istotne sa to zmení. Kedy, je len na nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?