Demokracia = raj kritikov v ťažkopádnom prostredí

Autor: Richard Malý | 9.11.2011 o 19:20 | (upravené 9.11.2011 o 20:27) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1067x

"Toto je demokracia?  Môžem kašľať na takú demokraciu, keď všetci politici iba kradnú a národ nemá čo do huby!!! Za komunistov kradli všetci, ale nikomu nič nechýbalo - a hlavne všetci mali čo jesť!!!" - s takýmto argumentom resp. postojom som sa stretol pri rozhovore s bývalými spolužiakmi, ale nielen s nimi. Nepochybujem o tom, že mnohí čitatelia majú veľmi podobné skúsenosti... Vážime si „výdobytky" demokracie alebo skôr zabúdame na život v minulosti??

Deň jedného Čechoslováka pred 25 - 30 rokmi:

Ráno ho zobudil drnčiaci budík z Ruska, taký istý majú aj Novákovci, Železníkovci, Polakovičovci a Hlinkovci bývajúci v tom istom vchode. Chlad prefukujúci popod okno a studené tapety mu pripomenuli, že vonku bude poriadna zima. Z okna, po odhrnutí polovice žltej žalúzie zabudovanej do rámu, aj uvidel ako sú všetky škodovky a lady na parkovisku, kde chlapci hrávajú hokej, zafúkané snehom. Pomyslel si na brata ako musí v takom počasí prežiť ešte posledné tri mesiace na vojne. Už sa mu to kráti. Z pomaly dvoch rokov ostávajú už len tri mesiace...

Niečo dá pod zub, k tomu si naleje mlieko zo sáčku s modrým nápisom mlieko, a medzitým si v špeciálnom strojčeku pomelie zrnkovú kávu. Pustí si rádio, má to raz-dva - veď je len jedno rádio - a rozumieť všetky jazyky, všetky pesničky (slovensky, česky príp. aj rusky..). "Teší ho", že opäť  krajčíri plnia plán na 130% , ale ešte viac "sa teší", že Československé hospodárstvo plán plní na 135%!! Po prejave predsedu komunistickej strany (bez oponentov), v ktorom upozorňoval na neustále nebezpečenstvo kapitalizmu sa mu chcelo hrešiť, no radšej bol ticho, aby ho niekto náhodou nepočul...

Po práci zašiel ešte na pivko „kamzíka", ale keď tam uvidel sedieť starého kolegu z práce, ktorý teraz chodí v dlhom kabáte a s každým sa rád pozhovára ( minule sa zabával s jedným známym, pod ktorým akoby sa zrazu zľahla zem...), tak ho aj prešla chuť a išiel radšej domov. Akurát, keď prišiel domov a ponáhľal sa na záchod zavolal  jeho starší  brat, a chcel vedieť, či opäť pôjde toho roku v lete s nimi na Šíravu. Musel rýchlo ukončiť hovor (proste musel..), tak len povedal, že sa ešte dohodnú či to bude Šírava alebo Domaša. V správach na jedinej československej televízii bolo všetko optimistické, až na to nebezpečenstvo kapitalizmu. Keďže televízor, ten istý  ktorý majú aj Novákovci, Železníkovci, Polakovičovci a Hlinkovci bývajúci v tom istom vchode (ale aj všetci susedia), keďže ho treba vypnúť stlačením gombíka priamo na televízore - a na to už bol príliš unavený, tak prespal pri zapnutom celú noc.

...Snívalo sa mu aké  by to bolo, keby existovalo súkromné vlastníctvo, sloboda slova, prejavu,  sloboda zhromažďovania alebo pobytu a pohybu, cestovania, sloboda náboženského vyznania, cestovania a podobné..

 

Deň jedného dnešného Slováka demokrata:

Ráno ho zobudil budík na mobile s dotykovým displejom nemenovanej značky. Vyskočil na nohy, odhrnul zvislé žalúzie a spoza nového plastového okna uvidel  ako má kompletne zasnežený svoj turbo diesel 1, 8 s hliníkovými diskami nemenovanej značky. Uvedomil si, že sa už fakt musí ponáhľať, veď treba ešte očistiť auto... Ešteže má termoprádlo nemenovanej značky, takže mu nebude zima. Hodil do mikrovlnky zvyšok včerajšej večere a pustil si pritom rádio. Musel prepnúť šesť staníc kým nechal bežať program, ktorý ho zaujal. Práve tam hovoril nejaký hosť o tom ako by najradšej poslal všetkých ústavných činiteľov a poslancov aspoň na polrok žiť na Spiš nech si konečne uvedomia ako ťažko sa tam žije. Nezabudol dodať, že nerobia nič - len kradnú a sú hanbou spoločnosti... V tom zazvonil telefón. Volá brat, ktorý zarába celkom slušne v Holandsku a chce hovoriť s mamou, no nie je to možné, lebo mama pracuje každé dva týždne v Rakúsku ako opatrovateľka... Spoločne si ponadávali a popriali si pekný deň.

Prednedávnom náš Slovák zanechal podnikanie, keďže nebol úspešný a štát ho v tom nejako nepodporoval (skôr naopak...). Pri zrušení živnosti si poriadne „uľavil" na vládu, ministra financií a úradníkov a všetkých poslal kade ľahšie... - to sa mu uľavilo!! Dnes ide na pohovor na jedno voľné miesto obchodného zástupcu. Chce si nájsť takú prácu, ktorá ho bude baviť. Peňazí je zatiaľ relatívne dosť. Veď si niečo zarobí načierno u suseda a ešte má nejaké zásoby z rok a pol pôsobenia v Londýne.

Domov sa vrátil až večer. Na pohovore poslal kadeľahšie toho chlapíka, vysvetlil mu, že nebude robiť zo seba otroka za také "šupky", že radšej pôjde robiť vonku... Potom stretol kamaráta, s ktorým zašiel na „jedno pivko" a spolu si ponadávali na štát, ktorý im nič nedá, na vládu, na EÚ a poslancov, ktorí sa o nich nevedia postarať a na vykorisťovateľov, ktorí nedajú poriadne zarobiť.  O chvíľu si museli pospájať tri stoly, toľko ich bolo.  Hrali takú hru, že napodobňujú politikov a ostatní musia uhádnuť o koho ide. Celá grupa si robila srandu z politikov a celebrít - proste sranda...

Doma si náš Slovák zapol LCD prešiel všetkých 36 kanálov, ktoré má - a kým zistil, že ho nič nezaujíma už aj driemal... Predtým išiel na záchod, kde mu mobilom stihol zavolať ešte starší brat, že zohnal lístky na Depeche Mode do Viedne - aspoň niečo pozitívne pred spánkom...

...Snívalo sa mu aké by to bolo keby vyhral loto. Ako by si kúpil jachtu a plavil sa po svete, kašľal by na všetkých a všetko a len by žil z úrokov a zo zisku svojich firiem po celom svete. Kúpil by si aj ostrov, kde by mohol byť sám, keď sa mu zachce - bez mobilov, bez  ľudí, bez povinností..

Ps 1: Dnes Na všetky prínosy demokracie hľadíme akoby boli samozrejmosťou. Stali sa rýchlo súčasťou nášho podvedomia ako niečo čo proste je, čo prišlo..  Dnes sa sústreďujeme len na kritiku - tá nám chutí. Čas nám dnes uteká veľmi rýchlo! - veď je toho toľko čo kritizovať , toľko informácií...  A na všetko je toľko rôznych slobodných názorov.. Kým sa nájde na riešenie väčšina - to trvá!!!... Je spravodlivé, keď ľudia  nadávajú na demokraciu???

Aktuálne  napr. voľby na Slovensku: ešte aj tu je toľko čo kritizovať, a všade, z každej strany!! Môžeme len závidieť štátom, kde si volič vyberá z dvoch: buď - alebo, deň- noc, orol-hlava, a pod...

Chýbajú nám „voľby" ako v r. 1986 ?  - 1 strana, 99,8 % účasť voličov?? Mne nie!...

PS 2: „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii." ( T. G. Masaryk )

PS 3: neviem prečo, ale ešte s jedným citátom sa chcem s čitateľom podeliť. J. Werich: "On autor byl vůl a překladatel není, rozumíte, proto to tak je..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?