Vinní sú všetci ! - samozrejme okrem Sulíka!!!

Autor: Richard Malý | 14.11.2011 o 18:33 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  2180x

Stav našej spoločnosti po 22 rokoch od nežnej revolúcie je veľmi vážny. Vnímanie politicko - ekonomicko - právnych zmien po r. 1989 je viac ako rozporuplné. Na čo však môžeme byť hrdí je  sloboda, ktorú si v týchto dňoch pripomíname. Sloboda  sa ako dôležitá životná hodnota ( dúfam, že natrvalo ) zakorenila do našich hláv, sŕdc, duší. Sme citliví na nedotknuteľnosť svojej osoby, svojho majetku. Máme čoraz menší strach z prejavenia vlastného názoru. Slobodne, ak na to máme, sa pohybujeme po šírom svete. Vo všeobecnosti môžeme slobodne povedať: „Sme slobodne nespokojní"!!!

Každoročne si 17. novembra pripomíname štátnym sviatkom - Deň boja za slobodu a demokraciu - udalosti z novembra 1989. Podľa názvu štátneho sviatku sa bojovalo okrem slobody aj za demokraciu - vládu ľudu (démos=ľud, kratein=vládnuť).  Ako sa u nás podieľa na vláde ľud? Prečo nemáme vládu zloženú z  5 miliónov občanov? Lebo by to bola somarina, iste uznáte... Preto, ak hovoríme o demokracii máme na mysli to, ako sa občan zúčastňuje resp. môže zúčastňovať na správe vecí verejných. Z tohto pohľadu poznáme demokraciu priamu (referendum, plebiscit) alebo demokraciu nepriamu (voľby - poslanci, zástupcovia ľudu). Ešte treba spomenúť základný princíp demokracie pri prijímaní rozhodnutí, teda princíp väčšiny. Paradoxom je, že väčšina ľudí na Slovensku sa dnes vôbec nezúčasňuje na správe vecí verejných, na nepriamej demokracii... Myslím, že budete súhlasiť, že ak hovoríme o demokracii, hovoríme vlastne o politike...

Mimochodom,  zaujímavé je, že pojem demokracia vznikol v starovekom  grécku. Ak súčasné Grécko fakticky zanikne - zbankrotuje (niektorí  Európania v tom nevidia žiaden problém, hlavne tí, ktorí Grécko vnímajú len ako 2% ekonomiky EÚ ) bude to aj začiatok konca demokracie??...

Kto je vinný za to, že vnímanie spoločenských  zmien po r. 1989 touto spoločnosťou je rozporuplné ???(slov. príslovie - Všade dačo jest, a všade dačo chýba... - viď aj demokracia = raj kritikov v ťažkopádnom prostredí )

Čo si myslí čitateľ o tom, že najväčšie zlo, ktoré nám zanechal bývalý režim nebol stav ekonomiky, hospodárstva alebo stav práva, ale stav myslenia spoločnosti po 40 rokoch života v demagógii?  Niekto múdry raz povedal, že keď sme tu mali 40 rokov "vymývané mozgy", tak minimálne ďalších 40 rokov  potrvá, kým začneme myslieť naozaj slobodne... Ruku na srdce.  Smejeme sa z Američanov, že nemajú „žiadnu" históriu (v porovnaní s európskou)  a na druhej strane nám uniká, že u nás (na Slovensku) pestujeme demokraciu ani nie 20 rokov...

Vinní sú politici. Medzi najskúsenejšie, najpočetnejšie a najstabilnejšie politické strany, tie, ktoré pôsobia v politike najdlhšie, tie, ktoré stáli pri vstupe Slovenska do významných medzinárodných subjektov, tie, ktoré pritiahli najviac investícií na Slovensko, tie, ktoré majú zastúpenie v Európe, tie, ktoré dávajú priestor na aktívnu účasť v politike najväčšiemu počtu občanov (štruktúry) patria strany SDKÚ-DS, SMER SD a podľa uvedených kritérií povedzme aj KDH. SMER SD je vinný najmä za stav hospodárstva, ekonomiky a justície. SDKÚ-DS a KDH (už aj Most-Híd) sú vinní najmä za to, že sa hrajú každý na "svojom piesku" a nie sú schopní zjednotiť pravicu do jedného celku. Prečo? Aké by to bolo „krásne", keby si slovák vo voľbách vyberal z dvoch: pravica - ľavica!! Existuje to vo svete? Bude to u nás??

Vinné sú médiá. Televízia, noviny, internet (aj rádiá) sú „nespočítateľné"  komunikačné kanály, ktoré nám sprostredkúvajú informácie. Informácie sú  vyberané podľa toho ako budú šokovať, ako vystrašia!! Prečo? Lebo nejde o informáciu, ide o počet príjemcov danej informácie resp.  daného formátu. Čím viac, tým zaujímavejší formát pre reklamu a z reklamy sa predsa žije - tvorí zisk!! S využitím strachu sa s ľuďmi pracovalo odnepamäti - čarodejníctvo, bosoráctvo, peklo. Teraz sa bojíme skoro všetkého, lebo sme závislí skoro na všetkom. Len si predstavte, že od zajtra nebude elektrina...  To je panika, čo?? Na tomto mieste neriešim, či je viac vinný novinár, redaktor alebo samotný príjemca... Chcem len povedať, že žijeme v dobe informácií!! - poväčšine nepodstatných, prekrútených, klamlivých, zavádzajúcich a podobne... Kto za to môže?

Vinní sú sudcovia aj prokurátori. Právny štát je štát, kde sa uznáva „panstvo práva" t.j. jedine na základe práva a v  súlade s právom možno právnymi prostriedkami donútiť niekoho niečo konať, niečoho sa zdržať alebo za niečo pykať. Jedným z najväčších problémov v našom štáte nie sú ustanovenia o hmotnom práve (čo je obsahom práva v určitej veci), ale ustanovenia procesného práva (akým postupom sa domôcť spravodlivosti). Súdy právo okrem jeho aplikácie aj tvoria. Tvoria??

Vinný je občan. Za to, že preberá informácie od politikov, médií a sudcov bez potrebnej kritiky? Vo všeobecnosti je Slovák tvor pracovitý, prispôsobivý, nenáročný, kresťan.  „Nová doba" ho prinútila viac pracovať, prispôsobiť sa obrovským zmenám a zodpovedať za náročné rozhodnutia. Jediné, čo sa nezmenilo je „desatoro", len sa už kvôli tomu netreba skrývať. Dnešný občan by mal okrem svojej práce rozumieť aj práci lekára, právnika, automechanika, stavbára a iné... okrem toho by sa mal dostatok času venovať porovnávaniu rôznych vyjadrení politikov a hľadať čo najobjektívnejšiu pravdu. Ako dobrý rodič by mal dostatok času venovať svojej rodine. Ako moderný človek by sa mal celoživotne vzdelávať. A ako zodpovedný k svojmu zdraviu by mal dostatočne odpočívať a aktívne relaxovať. Na „zvládnutie" všetkých činností prišiel „pripravený" zo 40 ročného školenia, bez poznania zákonitostí trhu s vidinou amerického sna... Prečo si myslíte, že „najúspešnejší podnikatelia" sú z obdobia rokov 1990-1995?? Vedeli viac? Pozerali sa na svet inými očami? Ako by skončilo podnikanie dnešného čitateľa (po 20 rokoch života v trhovej ekonomike) v krajine, ktorá včera po 40 rokoch zaviedla trhový mechanizmus? Myslím, že veľmi dobre. Slováci sú šikovní.

PS: Jediný správne zmýšľajúci človek na Slovensku , dokonca na svete je p. Sulík!!! On sa nemýli nikdy!! On jediný pozná pravdu!! On nie je vinný za nič!! Konečne sa črtá na lepšie časy...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?