Hrešíme na politiku, či politikov?

Autor: Richard Malý | 27.11.2011 o 18:50 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  784x

Väčšina spoluobčanov je pekne otrávená z politiky. Vulgarizmy sú častým sprievodcom vyjadrení ohľadne politických tém v spoločnosti. Na čo alebo na koho hrešíme? Na politiku, či na politikov? Pri hľadaní odpovede na položenú otázku nemôžem obísť dve základné podotázky: Čo je politika? Kto je politik?

Je množstvo definícií politiky, lebo o politike, rovnako ako o hocičom inom, sa dá hovoriť z rôzneho pohľadu. Pomôžem si von Bismarkom, ktorý o politike tvrdí, že je to „umenie možného". Veľmi všeobecné, jednoduché, no zároveň veľmi výstižné. To, čo je „možné" je rámec, mantinely, v ktorých sa politika uskutočňuje - teda zákony. Zároveň však pôjde aj o konkrétny obsah politiky, teda o konkrétne odvetvia, témy, problémy, ktoré politicky nie len možno riešiť, ale ktoré je aj nutnosť, povinnosť, potreba riešiť.

Ak hovoríme o „umení", pôjde vlastne o aktivitu, konanie, činnosť, prejav. Z tohto pohľadu je úplne nepodstatné umenie ako symbol niečoho ľudsky hodnotného. V našom politickom priestore by sme mohli s dávkou všeobecnosti politiku definovať ako „neumenie možného"! Česť výnimkám, ktorý však len potvrdzujú pravidlo...

Kto je politik? No predsa človek zaoberajúci sa politikou. Aké jednoduché. Čitateľ tohto blogu, keďže sa čítaním  vlastne zaoberá politikou, je politik! Z tohto pohľadu potom každý, kto sa napríklad zúčastní volieb je tiež politik. Dokonca aj ten, kto sa volieb nezúčastní, kto za nikoho nehlasuje - aj to je politicky významné - aj ten je politik. Na Slovensku sú potom všetci dospelí politici?.. Vzhľadom na to, ako tu každý politikárči, je asi každý Slovák politikom...

Vrátim sa však k pojmu „umenie možného". Politikárčenie v krčme, v robote, v lese na hubách alebo na deke na kúpalisku môže byť umenie, možno väčšie aké nám predvádzajú niektorí poslanci, no možnosť urobiť nejaké konkrétne rozhodnutie prakticky neexistuje. Existuje v tomto prípade len možnosť ovplyvniť mienku, názor spoludiskutujúceho. Je to málo? Je to politicky významné? Kto prirodzene dokáže ovplyvniť mienku? Rodič, starý rodič, skúsená a rešpektovaná autorita. Skúsenosť vychádzajúca z poznania a z práce. Rešpekt vychádzajúci z úspechu a z úcty (vek, čas). Viete čo povie taká autorita? Život je ťažký!

O to viac ma vytáča, že sa na Slovensku stále objavia nejaké nové politické subjekty (kto sa nevie presadiť inde, zakladá si vlastnú stranu), ktoré aj bez predchádzajúcej skúsenosti (bez úspechov, bez chýb) a bez histórie dokážu pred každými voľbami pomýliť množstvo voličov, tým, že ponúkajú „zázračné" riešenia a pestujú v hlavách voličov falošnú "novátorskú" nádej. Nie! Život je ťažký! Vždy bol a bude!

Na celej planéte neexistuje nikto, ani jeden jediný človek, ktorý prežíva svoj život jednoducho, bez chyby. Všetci ľudia, ktorí žijú a budú žiť, prežijú si taký ťažký život ako tí, ktorí to už majú za sebou... Politiku budú vždy robiť len ľudia - slušní aj podliaci, pracovití aj lenivci, „prospechári" aj „hodnotári" - s chybami aj s úspechmi budú ovplyvňovať náš ŤAŽKÝ ŽIVOT! My na nich za to budeme hrešiť alebo ich chváliť, mám na mysli konkrétnu robotu, ktorú niekto konkrétny vykonal. Môže niečo konkrétne spraviť politický subjekt ako taký? Nemôže, len politik pod určitou značkou. Má význam hrešiť na politiku? Môže dnes fungovať štát bez politického systému? Voliči, od koho závisí, či ten alebo onen bude pôsobiť v politike?..

A na záver pridám niečo menej všeobecné, viac z môjho ja. Tak napríklad Neverím trikom alla 99%. Neverím mačkám vo vreci. Svet sa predsa potrebuje spájať, kvôli spoločným problémom a nie sa stále deliť... Na Slovensku je dnes cca 140 politických strán!!! Nestačia 2, 3? Vari by nebolo o čom rozprávať?..

PS: Život je ťažký! na 100%...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?