Páni policajti v akcii

Autor: Richard Malý | 5.12.2011 o 16:31 | (upravené 5.12.2011 o 16:38) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  2019x

Väčšinou alebo ak chcete bežne sa občania stretávajú s prácou pánov policajtov na cestách - teda s prácou dopravných policajtov. Nechcem tým povedať, že je to najdôležitejšia robota polície, len je asi najviac „na očiach" a „v ušiach". Dopravný policajt vykonávajúci službu zastavovaním áut a vykonávaním nejakej kontroly v konkrétnom prípade vlastne reprezentuje prácu celého policajného zboru - ako vyzerá, ako a čo hovorí, ako dokáže počúvať...

 

Cez víkend som šoféroval svokrove auto smerom na železničnú stanicu do Popradu, kam som išiel po manželku s deťmi. Vracali sa z Prahy nočným ležadlovým vlakom, takže som tam musel byť o 5:48 ráno. Z Ľubovne som vychádzal o trištvrte na päť ráno, čo je čas, kedy som na 99,9 % v posteli v tuhom spánku. Vychádzal som práve z mesta, keď ma zastavila policajná hliadka troch mladých pánov policajtov. Moja manželka za volantom, keď vidí pánov policajtov, tak sa celá roztrasie. Sama hovorí, že nevie prečo, ale má proste taký blbý pocit... Možno preto, že páni policajti sa veľakrát bavia s občanom ako s kusom dobytka, blbo a potom sa to prenáša aj na toho väčšinou poctivého občana.

Jeden z tých troch pánov policajtov konal, ostatní dvaja obchádzali auto. Bol som vyzvaný na predloženie potrebných dokladov, pričom som nemohol nájsť v „špeciálnom svokrovom" puzdierku bielu kartu - teda potvrdenie o poistení auta (PZP). Keď pán policajt videl, že ho márne hľadám, vyzval ma, aby som vypol motor a vystúpil si z vozidla. Poučil ma ako jazdia po cestách nepoistené autá a sú z toho problémy ak sa niečo stane. Na to som mu vysvetlil, že auto je určite poistené, že svokor by si nedovolil jazdiť bez poistky a že ak mu zavolám vysvetlí sa, kde je biela karta. V tom sa ujal konania druhý pán policajt a opýtal sa, či som si vedomý ďalšieho priestupku - neosvetlená ŠPZ. Keďže motor už bol vypnutý, nevedel som sa k tomu vyjadriť - či svetielko nad značkou vzadu svieti alebo nie.

Za to, že som nepreukázal bielu kartu a za to, že som nemal osvetlenú ŠPZ mi pán policajt hrozil pokutou 60 Eur a pýtal sa, či mám hotovosť. Povedal som že mám v hotovosti asi 5-7 Eur. Ešte raz sa chcel uistiť, či som si vedomý priestupku, na čo som mu odpovedal, že ak svetielko nesvietilo a má svietiť, tak som si vedomý, že ide o priestupok.

To, čo pokračovalo som nečakal. Pán policajt mi vrátil doklady a povedal: „Pán vodič, tento krát to vyriešime dohovorom, ale dajte si veci do poriadku." Poďakoval som sa, poprial pekný deň a odišiel po rodinu...

Cestou som sa ešte zamýšľal o celom priebehu. Zastavili ma, upozornili ma na nedostatky, poukázali na možnosť uloženia pokuty, dohovorili mi dať si veci do poriadku a poslali ma za rodinou bez uloženia sankcie. Dobrá práca! Len tak ďalej - konať slušne a odborne s individuálnym posúdením, nevytiahnuť za každú cenu nejaké euro od vodiča... Myslím, že to, aby mal policajt v očiach spoločnosti patričnú úctu je v rukách samotných policajtov. Títo traja páni pomáhajú dôjsť k tomuto cieľu, za čo im patrí uznanie.

PS 1: Ak čitateľa otravovalo časté spojenie „pán policajt", tak sa cítil podobne ako ja -  tiež ma asi 100x oslovili „pán vodič". To je ale asi najmenej...

PS 2: Keby mi chceli silou mocou uložiť pokutu, nezaplatil by som (ani som nemal) a žiadal by som vec prejednať v priestupkovom konaní; a tiež by som napísal článok - len v inom duchu. Našťastie to boli správni policajti v akcii.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?