O gorilách

Autor: Richard Malý | 3.1.2012 o 16:05 | (upravené 3.1.2012 o 16:56) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  974x

Gorila (Gorilla) je rod bezchrbtovokosťovcov, ktorý autori zaraďujú do rôznych čeľadí (napr. pod ľavicováti, pravicováti, starogardáti, predvolebnoprovokáti).

Je to najväčší druh primitívov.  Niekedy žil len v Afrike, neskôr sa udomácnil všade vo svete. V poslednom období sa mu najviac darí na Slovensku, kde vedľa neho žijú aj najbližší príbuzní gorily - ľudia resp. človek ( lat. voliči).

Gorily sú ekonomicky najväčšie a najsilnejšie ľudoopice na svete. Voľne žijúci dospelý samec zarába až miliónkrát toľko ako človek, samice trocha menej, ale oproti človeku je to stále obrovský nepomer. Tieto veľké ľudoopice zvyčajne chodia s ochrankármi (t.j. špeciálne vycvičený človek, prípadne človek krížený s gorilou - t.j. vyššia kvalifikácia a preto tí zarábajú viac ako bežný ochrankári). Chodia s ochrankou, lebo ich je málo a spoločnosť ich ochraňuje imunitou a inými rozmanitými spôsobmi.

Mláďatá goríl žijú mimo reality, väčšinou študujú na zahraničných univerzitách, aby rod goríl lepšie napredoval v budúcnosti, kedy sa už ako dospelé jedince zaradia pod ochranu človeka.

Gorily nešplhajú po stromoch, ale po úradoch, čo je oproti africkým predkom totálny rozdiel vo vývoji. Pravdepodobne to je dôsledkom spoločenského prostredia, v ktorom sa im tak dobre darí.

Gorily žijú v úzkom rodinnom spoločenstve, ktoré vedie dominantný samec. Tlupa pomaly putuje Slovenskom a popritom požierajú väčšinu verejných prostriedkov. Ich putovanie za potravou prebieha v tom istom priestore väčšinou v štvorročných cykloch, výnimočne aj kratších. Keďže spadajú pod ochranu človeka sú v podstate mimo ohrozenia.

Navonok sú to mierumilovné tvory, avšak v prípade ohrozenia môže samec napadnúť aj bežného človeka, najmä ak poukazuje na chyby gorily. Zhruba raz za štyri roky gorily dovolia človeku si aj sadnúť v ich blízkosti, ak ich presvedčia ochrankári, že im nehrozí nebezpečenstvo.

Môžeme byť hrdý, že sa im tak u nás darí!

Ps: tento opis života goríl je vymyslený text autora, pričom podobnosť života iných jednotlivcov s opísaným životom je čiste náhodná.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?