Čo spája a čo rozdeľuje Slovákov

Autor: Richard Malý | 26.2.2012 o 17:10 | Karma článku: 5,08 | Prečítané:  885x

Náš život prebieha vo všeobecnosti viacmenej stereotypne. Ráno vstať, umyť si zuby. Potom prežiť doobedie, poobedie a večer. Medzitým sa najesť a napiť a taktiež pestovať vzťahy - rodinné, pracovné, priateľské, susedské, virtuálne (spoločenské siete) a iné. Pred spaním si opäť umyť zuby a snívať...

Počas spomenutého pestovania vzťahov sa rozprávame s inými ľuďmi (výnimočne aj so zvieratami alebo sami so sebou). Niekedy sa človek potrebuje len tak vykecať, ale väčšinou sa pýtame a odpovedáme. Z času načas (čoraz častejšie) sa objavujú celospoločenské témy - znečisťovanie životného prostredia resp. prírodné a ekologické katastrofy, vojnové konflikty, hospodárske krízy, úmrtia velikánov alebo voľby - na všetky tieto a iné témy si pestujeme vlastné názory.

Dnes témou číslo jeden sú voľby do NR SR. Čo je v tejto téme pre nás dôležité? Položím čitateľovi zopár zdanlivo jednoduchých politických otázok:

Čo zanechal v myslení národa bývalý červený (socialistický či komunistický) režim? Sú voľby potrebné? Bolo dobré rozdeliť Československo? Boli potrebné všetky privatizácie štátneho majetku? Je štát dobrým hospodárom? Bolo by Slovensku bez mečiarizmu lepšie? Chceli sme EÚ viac my alebo nás chceli viac oni? Je pre nás euro prínosom? Do akej miery závisí vývoj Európy od vývoja na Slovensku? Dotýkajú sa občanov viac rozhodnutia poslancov Európskeho parlamentu, NRSR, VÚC alebo mestských či obecných zastupiteľstiev? Sú slovenské médiá nezávislé a objektívne? Čo najviac trápi Slovákov? Ktorá veková kategória v našej spoločnosti myslí najdemokratickejšie, najslobodnejšie? Má slovenská politika potrebnú vážnosť? Potrebuje slovenský volič vyberať vo voľbách do NRSR z 26 politických strán? Kto bude vo vrcholnej politike dlhšie - Fico, Slota, Dzurinda, Figeľ, Bugár alebo Sulík? Potrebuje Slovensko viac nezávislosti alebo viac zodpovednosti? Ovplyvňujú rozhodovanie slovenského voliča viac akciové zľavy v hypermarkete alebo viac predvolebné sľuby a slogany? Keby mal občan, ktorý bol voliť nejakú úľavu na dani alebo odvode, bola by účasť vo voľbách vyššia? Volíme strany, politikov alebo ich programy? Je pre nás pri odovzdávaní hlasu vo voľbách dôležitá politická minulosť, prítomnosť či predpokladaná budúcnosť?

Pôjdete voliť? Volia aj tí, ktorí nevolia?

Myslíte, že som vyčerpal všetky otázky súvisiace s blížiacimi sa voľbami?

A prečo sa na to všetko vôbec pýtam?

Preto, aby bolo jasné, že ak niekto kritizuje a čuduje sa tomu prečo demokratické rozhodovacie procesy sú tak pomalé, ťažkopádne a nejednotné, tak zjednodušuje a zanedbáva existujúcu názorovú rozmanitosť; a to len v záujme nastolenia vlády jedného vodcu. A to je začiatok diktátu, začiatok potláčania ľudských práv a koniec demokracie - tej najviac nenávidenej formy vlády, tej, ktorá nie je ideálna, no lepšiu ešte nikto nevymyslel.

Milujem lyžovanie, a preto som sa veľmi potešil citátu neznámeho autora, ktorým na záver podporím moje úvahy o prirodzenej zložitosti vládnutia vo vyspelej demokracii.

"Politika je občas zjazd, ale väčšinou slalom."

ps.: 10. marca volíme všetci. Myslím tým všetci! Rozhodujme sa zodpovedne!!


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?