O troch držgrošoch

Autor: Richard Malý | 31.10.2012 o 21:31 | (upravené 26.11.2012 o 19:14) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  611x

Táto rozprávka o troch držgrošoch nie je klasickou rozprávkou, ktorú si treba prečítať pred spaním, ale naopak - pred prebudením!

Už ani neviem ako sa to stalo, no stretol sa raz jeden predseda s chudobným občanom, ktorý za deň zarobí tri groše. Bol to veľmi múdry predseda, nuž dal sa s ním do reči o živote. I dozvedel sa po chvíli, že občania dodnes žijú podľa starej pravdy. Zo zárobku občanom ostáva len tretina.

Jeden groš totiž dávajú rodičom, ktorí po celý život platili štátu a ten ich nakoniec oklamal a v starobe im nedáva dostatok grošov na prežitie ako im zavše sľuboval. Druhý groš dávajú milovaným deťom, lebo veria, že aj oni im neskôr v starobe pomôžu viac ako štát.

No a z tretieho groša ako tak žijú; ale je to už neúnosné, lebo štát od nich stále pýta ďalšie peniaze. „Ešteže" - pochválil sa chudobný občan -  „občania používajú  starý sedliacky rozum a preto mu vedia aj nezaplatiť." Štát je vraj dosť hlúpy a možno ho okabátiť. „No každopádne sa žije veľmi ťažko!" - dodal chudobný občan.

Múdry predseda dal chudobnému najesť, sľúbil, že mu pomôže a hybaj ho spočítať si dve a dve. Zaraz aj zistil tri veci:

V prvom rade zistil, že občania sú veľmi jednoduchí a v dnešných časoch im dať najesť veru dobre padne.

Ďalej zistil, že sú veľmi, veľmi skromní, keď vedia vyžiť iba z jednej tretiny príjmu.

No, a nakoniec zistil, že vedia okabátiť štát.

Múdry predseda vymyslel preto veľkolepý plán. Hovorí si: „A či ja budem naveky predsedom? Musím teraz urobiť všetko preto, aby som nežil naveky ako chudák!" Dal sa preto dokopy s kráľom i s najvyšším sudcom a dohodol sa s nimi, že zabezpečia sebe a svojim sluhom večné bohatstvo.

Múdry predseda so svojimi sluhami mal za úlohu chudobným občanom dať nádej na lepšie časy, a preto sľubovať!, a keď bude treba dať najesť alebo aj rozdávať, prosto udržať občanov čo najdlhšie poslušných, verných a hlavne na štáte závislých.

Kráľ so svojimi sluhami mal žiť tak, aby mu občania nezávideli, neprovokovať ich a byť ich vzorom v skromnosti, ale zároveň nerobiť nič, čím by spochybňoval sľuby a rozdávanie predsedu. Ďalej mal tlmiť nepokoje zastávaním sa spravodlivosti. Aby spravodlivosť bola všetkým.

A nakoniec, najvyšší sudca - ochranca okabátených - mal občanom s dôraznou výstrahou vznešene a pomalou, ťažkou rečou - akože múdro vysvetliť a naučiť ich, že spravodlivé je to, čo pre občanov robí mocný a šikovný predseda, ochranca chudobných občanov.

Darilo sa im veľkolepo. Už čoskoro títo traja držali dve tretiny zo všetkých grošov v štáte a každému občanovi ponechali už len jeden groš.

Múdry predseda všetkým rodičom a všetkým deťom veľkolepo sľuboval, sľuboval a sľuboval; niektorým vybraným dal najesť a rozdával svojim sluhom, kráľovým sluhom a sluhom najvyššieho sudcu.

Kráľ žil naoko skromne. Nechal si narásť bradu, cestoval po svete, pil pivo a chválil všade naokolo svojich poddaných.

Najvyšší sudca sa tiež veľmi snažil a darilo sa mu naozaj dlho. No nakoniec mu predsa len zbedačení občania prestali veriť a spravodlivosť zobrali do svojich rúk. Stretli sa jedného dňa pred palácmi držgrošov s tým, že všetkých troch držgrošov vyženú z krajiny. Títo im však na poslednú chvíľu uleteli nevedno kam, aj zo všetkými nazbieranými grošmi.

A v tom zazvonil zvonec a vstávaj hore, do roboty zarobiť aspoň groš...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?