O troch držgrošoch

Autor: Richard Malý | 31.10.2012 o 21:31 | (upravené 26.11.2012 o 19:14) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  614x

Táto rozprávka o troch držgrošoch nie je klasickou rozprávkou, ktorú si treba prečítať pred spaním, ale naopak - pred prebudením!

Už ani neviem ako sa to stalo, no stretol sa raz jeden predseda s chudobným občanom, ktorý za deň zarobí tri groše. Bol to veľmi múdry predseda, nuž dal sa s ním do reči o živote. I dozvedel sa po chvíli, že občania dodnes žijú podľa starej pravdy. Zo zárobku občanom ostáva len tretina.

Jeden groš totiž dávajú rodičom, ktorí po celý život platili štátu a ten ich nakoniec oklamal a v starobe im nedáva dostatok grošov na prežitie ako im zavše sľuboval. Druhý groš dávajú milovaným deťom, lebo veria, že aj oni im neskôr v starobe pomôžu viac ako štát.

No a z tretieho groša ako tak žijú; ale je to už neúnosné, lebo štát od nich stále pýta ďalšie peniaze. „Ešteže" - pochválil sa chudobný občan -  „občania používajú  starý sedliacky rozum a preto mu vedia aj nezaplatiť." Štát je vraj dosť hlúpy a možno ho okabátiť. „No každopádne sa žije veľmi ťažko!" - dodal chudobný občan.

Múdry predseda dal chudobnému najesť, sľúbil, že mu pomôže a hybaj ho spočítať si dve a dve. Zaraz aj zistil tri veci:

V prvom rade zistil, že občania sú veľmi jednoduchí a v dnešných časoch im dať najesť veru dobre padne.

Ďalej zistil, že sú veľmi, veľmi skromní, keď vedia vyžiť iba z jednej tretiny príjmu.

No, a nakoniec zistil, že vedia okabátiť štát.

Múdry predseda vymyslel preto veľkolepý plán. Hovorí si: „A či ja budem naveky predsedom? Musím teraz urobiť všetko preto, aby som nežil naveky ako chudák!" Dal sa preto dokopy s kráľom i s najvyšším sudcom a dohodol sa s nimi, že zabezpečia sebe a svojim sluhom večné bohatstvo.

Múdry predseda so svojimi sluhami mal za úlohu chudobným občanom dať nádej na lepšie časy, a preto sľubovať!, a keď bude treba dať najesť alebo aj rozdávať, prosto udržať občanov čo najdlhšie poslušných, verných a hlavne na štáte závislých.

Kráľ so svojimi sluhami mal žiť tak, aby mu občania nezávideli, neprovokovať ich a byť ich vzorom v skromnosti, ale zároveň nerobiť nič, čím by spochybňoval sľuby a rozdávanie predsedu. Ďalej mal tlmiť nepokoje zastávaním sa spravodlivosti. Aby spravodlivosť bola všetkým.

A nakoniec, najvyšší sudca - ochranca okabátených - mal občanom s dôraznou výstrahou vznešene a pomalou, ťažkou rečou - akože múdro vysvetliť a naučiť ich, že spravodlivé je to, čo pre občanov robí mocný a šikovný predseda, ochranca chudobných občanov.

Darilo sa im veľkolepo. Už čoskoro títo traja držali dve tretiny zo všetkých grošov v štáte a každému občanovi ponechali už len jeden groš.

Múdry predseda všetkým rodičom a všetkým deťom veľkolepo sľuboval, sľuboval a sľuboval; niektorým vybraným dal najesť a rozdával svojim sluhom, kráľovým sluhom a sluhom najvyššieho sudcu.

Kráľ žil naoko skromne. Nechal si narásť bradu, cestoval po svete, pil pivo a chválil všade naokolo svojich poddaných.

Najvyšší sudca sa tiež veľmi snažil a darilo sa mu naozaj dlho. No nakoniec mu predsa len zbedačení občania prestali veriť a spravodlivosť zobrali do svojich rúk. Stretli sa jedného dňa pred palácmi držgrošov s tým, že všetkých troch držgrošov vyženú z krajiny. Títo im však na poslednú chvíľu uleteli nevedno kam, aj zo všetkými nazbieranými grošmi.

A v tom zazvonil zvonec a vstávaj hore, do roboty zarobiť aspoň groš...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?