St.Ľubovňa: Rokovanie o petícii proti hazardu - časť I. Fakty

Autor: Richard Malý | 20.6.2013 o 12:59 | (upravené 20.6.2013 o 14:17) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  568x

Minulý štvrtok rokovalo Mestské zastupiteľstvo v Starej Ľubovni okrem iného aj o prijatej petícii proti prevádzkovaniu hazardných hier na území mesta. Obsah rokovania resp. postoj nášho mesta k danej veci možno zhrnúť jednou vetou: „Zatiaľ kašleme na občanov, lebo sa bojíme silných podnikateľov..."

1. ZELENÁ PRE MESTO - skupina občianskych aktivistov mesta Stará Ľubovňa rôznych vekových skupín, rozbehla a vyzbierala podpisy pod petičnú sťažnosť smerujúcu proti prevádzkovaniu hazardných hier na území mesta Stará Ľubovňa a podali ju dňa 31.mája na vybavenie mestu.

2. Znenie petície: „P E T Í C I A proti prevádzkovaniu hazardných hier na území Mesta Stará Ľubovňa. My, podpísaní obyvatelia mesta Stará Ľubovňa, ktorí dovŕšili 18 rokov veku, v nadväznosti na narúšanie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier v meste, vyjadrujeme touto petičnou sťažnosťou podnet na vydanie Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým Mesto Stará Ľubovňa ustanoví, že hazardné hry nie je možné na území mesta prevádzkovať.“ Na každom petičnom hárku je v hornom rohu aj motto:Demokracia je vláda ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud. (A.Lincoln)

3. Ako vyplýva zo zákona o obecnom zriadení - § 4 a § 10: Samosprávu obce vykonávajú obyvatelia obce orgánmi obce, ktorými sú obecné zastupiteľstvo a starosta obce“ - teda MsZ a primátor.

4. Ako vyplýva zo zákona o hazardných hrách - § 10 ods. 5 a ods. 6: Ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa v obci narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, obec môže vydať VZN, ktorým ustanoví, že hazardné hry nie je možné prevádzkovať na jej území“

5. Vyjadrenia z MsZ z minulého štvrtka (pozn.: časy v zátvorkách sú zo záznamu MsZ na stránke mesta SL viď tu):

Primátor: „Zvolanie MsZ je v mojej kompetencii a ja, ak bude petícia splňovať všetky náležitosti nemám problém zvolať mimoriadne zastupiteľstvo (čas 10:07). „...možno je chyba organizátorov petície, lebo mali si zvážiť časový postup, keďže od 1 júla platí nový predpis...“ (18:51)

Viceprimátor po výzve primátora vyjadriť právny názor a po zdôraznení, že aj v minulosti hlasoval proti hazardu a ani teraz nemá problém zdvihnúť za to ruku, vyjadril z čoho má trošku obavu (čas od 12:40): ...„znenie petície je trošku iné ako hovorí zákon, že aké má byť to znenie petície, ale hovorím, že je to len môj názor a nedovoľujem si robiť súd, ... tak by som navrhoval, aby bolo overené na MF to znenie petície, či je v poriadku, aby sme sa tým vyhli v budúcnosti problémom alebo sporom o náhradu škodu alebo ušlého zisku...“ Ďalej spomenul silnú lobby, že tie spoločnosti to len tak nenechajú, potrebu čistého svedomia pri hlasovaní a potrebu opatrnosti a obozretnosti, poukázal na pomer jednak chrániť záujmy občana ale aj záujmy mesta...

Prednosta MÚ (15:55): „súhlasí, s p. Šipošom (veľký záujem občanov vo veci), že treba k tomu zodpovedne pristupovať, ale to sú práve tie kroky, ktoré sme zvažovali o čom hovoril viceprimátor o potrebe overenia si znenia petície, ...ale treba povedať pravdu, že nie je možné do 30.6. prijať nové VZN, ale takisto mám záujem aby bol dodržaný zákon ...môj názor je, že ak povie pracovník MF, že v tomto prípade zákon o obecnom zriadení neplatí, tak je to také. ...dosť dôkladne som to študoval celé a občania sa majú vyjadriť v petícii, či dochádza k porušovaniu verejného poriadku alebo nie, a nie či sú za hazardné hry alebo proti, a táto otázka nebola takto presne formulovaná...“

6. Zákon o petičnom práve v § 5 ods. 7 hovorí: „Príslušný orgán verejnej správy je povinný prešetriť a vybaviť petíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom. Výsledok vybavenia petície písomne oznámi do 30 pracovných dní od doručenia petície alebo od odstránenia jej nedostatkov podľa odseku 5. Ak nemožno vybaviť petíciu v tejto lehote, príslušný orgán verejnej správy písomne oznámi osobe, ktorá ju podala, že petícia bude vybavená v lehote ďalších 30 pracovných dní."

7. Ako vyplýva z novely zákona o hazardných hrách, v súčasnosti platné VZN zakazujúce prevádzkovať hazardné hry na území mesta Stará Ľubovňa tým stratí svoju platnosť 30. júna 2013.

 

Z uvedeného vidieť, že každému ide najmä o dodržanie zákonnosti. V časti II. nazvanej „Kritika“ (viď tu) ponúkam čitateľovi môj názor na argumenty mesta a jeho vôľu včas naplniť prianie občanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?