Istoty menia na povinnosti

Autor: Richard Malý | 2.12.2013 o 22:53 | (upravené 2.12.2013 o 23:41) Karma článku: 12,90 | Prečítané:  667x

„Platí jedno pravidlo na Slovensku, ktoré musíme dodržiavať – najprv by mali byť povinnosti, potom by mali byť práva. Niektorí ľudia na Slovensku si to otáčajú a myslia si, že najskôr majú práva až potom nejaké povinnosti.“ – toto vyhlásil v sobotných dialógoch náš vodca súdruh Fico.

Túto úvahu vypustil z úst pri téme rómsky problém versus novela zákona o hmotnej núdzi.

Na tomto mieste nechcem riešiť pomer práv a povinností v živote bežného človeka. Všeobecne snáď možno vychádzať z Občianskeho zákonníka (§ 1 ods. 1): „Úprava občianskoprávnych vzťahov prispieva k napĺňaniu občianskych práv a slobôd, najmä ochrany osobnosti a nedotknuteľnosti vlastníctva."

Myslím si však, že predseda vlády demokratickej krajiny, ktorá je „právnym štátom" by takéto reči vypúšťať nemal - ako právnik už vôbec nie. Na druhej strane ako človek s diktátorskými chúťkami úplne v pohode.

Porovnanie hesla: „Najprv sú povinnosti, až potom práva!" s heslom: „Ľudia si zaslúžia istoty!" v podstate ani nie je možné. Iba ak by sme pred tie istoty dali predsa len to známe slovíčko „ranu istoty".

Z uvedeného vyplýva staré známe. SMERáci trepú dve na tri podľa toho ako sa vyspali a ako im to práve napadne. A navyše robia úplne inak ako hovoria.

Na druhej strane ma súdruh Fico vyľakal. Viem si ho totiž živo predstaviť ako pod jeho rukami mocnie a mocnie štát, ktorý ukladá nové a nové povinnosti, ktoré budú vynucovať „jeho" ľudia. A čo tí s iným názorom? Ostanú im vôbec nejaké práva?..

„Slovenská republika je zvrchovaný štát sociálno-demokratických povinností viažúcich sa na ideológiu vládnej strany SMER." - o zmene ústavy v tomto duchu ste už uvažovali pán premiér? To by boli ISTOTY, čo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?