Kto nehlasuje nech nehlási múdrosti

Autor: Richard Malý | 8.1.2015 o 21:00 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  361x

Slováci by mali mať väčšiu úctu k inštitútu referenda. Je to najvyššia forma priamej demokracie. Čudujem sa najmä tým demokraticky zvoleným politikom, ktorí nemajú na práci nič dôležitejšie, ako ľudí odrádzať od účasti na hlasovaní.

Tento blog nemá ambíciu vliať čitateľom do hláv múdrosti o referende. Ani o tom, či je vôbec potrebné kvórum na platnosť výsledkov hlasovania resp. aké má byť vysoké. Nie je ani o tom, či vyzbierať 300 tisíc podpisov pod petíciu je dostatočným dôvodom na to, aby sa referendum malo konať. A nakoniec nie je ani o tom, či otázky v referende sú „s kostolným poriadkom“.

Osobne som za to, aby boli ľudia k hlasovaniu, či už vo voľbách alebo v referende, pozitívne motivovaní zo strany štátu – napríklad úľavou na dani alebo inak. Demokratický štát, teda štát s „vládou ľudu“ by mal mať predsa záujem na tom, aby „vládlo“ čo najviac ľudí, čo najzodpovednejšie a najmä v súlade s vlastným svedomím. Následne by sa s výsledkami rozhodovania malo stotožňovať celé spoločenstvo, samozrejme s prijatím princípu „Väčšina je väčšina. Menšinu treba primerane chrániť.“

U nás je zvykom robiť presný opak toho, čo treba. Poslanec namiesto toho, aby hlasoval podľa vlastného svedomia hlasuje podľa zdvihnutého prstu ako teľa. Iný poslanec, ktorý vyzýva občanov na účasti vo voľbách alebo na demonštráciách na ulici dnes vykrikuje nehlasujte v referende! Život je pestrý, chvalabohu, no zodpovednosť, poctivosť alebo úcta k demokracii nie je pestrá. Buď máš úctu, si zodpovedný a poctivý alebo si falošný a prospechársky špekulant.

Toľko zbytočných scenárov o tom, ako referendum v sobotu 7.februára 2015 dopadne alebo nedopadne… A pritom ide o jednoduché otázky (pripomínam, že tu neriešim či sú vôbec potrebné).

  1. otázka: Jožo a Fero sú homosexuálny pár. Budeme ich nazývať inak ako manželia? Áno/nie
  2. otázka: Homosexuálny pár chce vychovávať nechcené dieťa. Nedovolíme mu to?  Áno/nie
  3. otázka: Sexuálna výchova v školách má byť nepovinný predmet? Áno/nie

Ľudia nevolia preto, lebo si nevedia vybrať z kandidátov alebo strán, hoci ich je čoraz viac. A tak sa stalo pravidlom, že o smerovaní (a to doslova) nášho štátu rozhoduje vlastne menšina. Komu to vyhovuje?

Nevoliť alebo nehlasovať je právom každého občana. Osobnosti verejného života, no najmä politici by nemali ľudí vyzývať na neúčasť v referende, teda podkopávať demokratický inštitút, ale naopak, argumentovať v prospech či neprospech tej - ktorej otázky. Robiť politiku! Veď čo je to za politik, ktorý nemá názor na vec, ale sa len skrýva za vlastnú kritiku aktivity iných, len aby to bolo pohodlné, bez roboty (odpoveď: typicky slovenský politik). 

Vážení spoluobčania, je na nás ako sa bude posilňovať občianska spoločnosť. Náš názor má byť dôležitý vždy a nielen vtedy, ak to nejaký politik práve považuje za dôležité.

Ps: odpovedám áno, áno, nie, ale to je už iná téma…

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?