Referendu nepomohla ani reverenda

Autor: Richard Malý | 9.2.2015 o 7:00 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  365x

Po ôsmy krát sa konalo referendum a opäť bolo neplatné. Len jediný raz prišlo na Slovensku odovzdať hlas viac ako 50 % na to oprávnených občanov. Bolo to v roku 2003 a vtedy bola účasť „výrazných“ 52,15 %, aj s neplatnými hlasmi (pozn.: kladne sa vtedy za vstup SR do EÚ vyjadrilo 48,22 % zo všetkých občanov oprávnených hlasovať, teda fakticky menšina...). Najnovšie k platným výsledkom referenda nepomohla ani reverenda. Treba nám v našom právnom poriadku takú nefunkčnú právnu normu?

Významným argumentom za to, že referendum treba, a to nie len v tomto prípade, je, že:„Je to najvýznamnejší prejav priamej demokracie!. Zároveň však treba dodať, že tento argument možno najmä vzhľadom na skúsenosti s doterajšími referendami označiť ako argument čiste TEORETICKÝ, nemotivujúci občanov hlasovať.

Argumentov proti referendu sa našlo niekoľko aj počas uplynulých dní: zbytočný a drahý prieskum verejnej mienky, priestor pre extrémistické názory, priestor na zasahovanie do ľudských práv, zdroj polarizácie spoločnosti, prílišná moc v rukách nepoltikov a podobne.

(pozn.: účelom tohto článku nie je nejako hlbšie a podrobne kategorizovať argumetny za a proti referendu ako ústavnému inštitútu  všeobecne)

Aj keď som vedel, že sa prakticky nič nezmení, a to bez ohľadu na výsledok tohto referenda, išiel som hlasovať, lebo štát sa ma týmto inštitútom priamej demokracie opýtal na názor v konkrétnych otázkach. Keďže si viem urobiť názor a chcem aktívne uplatňovať svoje práva a zároveň plniť svoje povinnosti, tak som išiel a názor povedal. Za toto svoje konanie som, spolu s inými v referende zúčastnenými, označený - tzv. odhováračmi referenda - ako deviant. Patrím medzi 21,4 % pomätencov, fundamentalistov, stredovekých pribrzdencov, nemoderných ignorantov pokroku a tak ďalej.

Začínam sa báť, že o nejaký čas budem blízko ku totálnemu kolapsu v mojom uvažovaní, keď ma tí istí odhovárači referenda budú presviedčať o pravom opaku, v duchu, že:„Referendum je občianskou povinnosťou!“ a keď nebudem hlasovať "tak ako treba" o inej, pre nejakú skupinu podstatnej veci, tak opäť ma zaradia do kategórie nezlučiteľnej s pokrokom našej doby, teda pokrokom ako ho vidí niekto iný ako ja.

Pozerám a čítam - a nestačím sa čudovať. Po výsledku tohto hlasovania „o rodine“ je každý spokojný:

Aliancia za rodinu sa teší, že drvivá väčšina zúčastnených odpovedala 3 x áno a že tým majú výsledky referenda „väčší mandát“ ako voľby do europarlamentu. Podľa mňa bola účasť mizivá. Jedna ku piatim je výsledkový debakel – určite v tom majú aj deti jasno... 

LGBTI aktivisti v spolupráci s novými, modernými, neštandardnými stranami sa tešia a sú pyšní na to, akí sú Slováci múdri, moderní a prezieraví. Už pre nich nie je podstatné, že referendum by aj tak fakticky nič nezmenilo. Nie, po oznámení výsledkov je dôvod vyjadriť a okázalo prezentovať obrovskú radosť pre víťazstvo ničoho nad ničím.

Občania, ktorý sa zúčastnili z presvedčenia o obsahu referendových otázok sa tešia, že sa teší Aliancia za rodinu.

Občania, ktorí sa zúčastnili z občianskej povinnosti sa tešia, že už bude ohľadne rodiny kľud.

Fico sa iste teší, že občania zase raz spravodlivo rozhodli, no najmä z toho, že sa svojim politickým referendovým ničnerobením pričinil o nejaké tie roztržky v pravicovom spektre.

Ostatné politické strany od stredu napravo sa tešia, že sa mohli v hojnejšom počte ukázať v politických diskusiách a prezentovať svoj záujem na budúcich riešeniach skutočných problémov rodín na Slovensku.

Európa sa teší, že na Slovensku opäť nepadla vláda kvôli hystérii z niečoho, čo aj tak nič nezmení.

Médiá sa tešia, že ich vplyv na formovanie verejnej mienky je megavýznamný a nenahraditeľný.

Cirkev sa asi neteší. Teda, aby som jej nekrivdil, tešia sa aspoň malé obecné farnosti.

Kto sa ale  na 100 % neteší je samotné referendum. Chudáčikovi musí byť jasné, že je vážne choré, nepoužiteľné v našom časopriestore. Ani politici - jeho tvorcovia, ho poriadne nepofúkali a pritom je to taký významný inštitút priamej demokracie. Politici napríklad v záujme podpory zamestnanosti urobia všetko pre to, aby nezamestnaní nestratili pracovné návyky - A čo tak povzbudiť aj referendové návyky?

Myslím si, že toto referendum bolo dobré len na to, aby sme si konečne uvedomili (politici, záujmové skupiny, občania), že referendum v dnešnej podobe nemá žiaden zákonodárny zmysel a podľa toho aj ďalej konali. Politici zmeňte jeho pravidlá smerom k jeho sfunkčneniu a nezneužívajte ho na svoje čiastkové záujmy. Záujmové skupiny tlačte na politikov, aby konali v duchu predchádzajúcej vety a nechŕlite petície za referendá, kým to nebude mať zmysel. Občania buďte aktívni a kritickí, majte svoj názor a vážte si, že sa vás štát naňho pýta, navyše ak ste ho na to svojim podpisom pod petíciou sami poverili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?