Referendu nepomohla ani reverenda

Autor: Richard Malý | 9.2.2015 o 7:00 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  361x

Po ôsmy krát sa konalo referendum a opäť bolo neplatné. Len jediný raz prišlo na Slovensku odovzdať hlas viac ako 50 % na to oprávnených občanov. Bolo to v roku 2003 a vtedy bola účasť „výrazných“ 52,15 %, aj s neplatnými hlasmi (pozn.: kladne sa vtedy za vstup SR do EÚ vyjadrilo 48,22 % zo všetkých občanov oprávnených hlasovať, teda fakticky menšina...). Najnovšie k platným výsledkom referenda nepomohla ani reverenda. Treba nám v našom právnom poriadku takú nefunkčnú právnu normu?

Významným argumentom za to, že referendum treba, a to nie len v tomto prípade, je, že:„Je to najvýznamnejší prejav priamej demokracie!. Zároveň však treba dodať, že tento argument možno najmä vzhľadom na skúsenosti s doterajšími referendami označiť ako argument čiste TEORETICKÝ, nemotivujúci občanov hlasovať.

Argumentov proti referendu sa našlo niekoľko aj počas uplynulých dní: zbytočný a drahý prieskum verejnej mienky, priestor pre extrémistické názory, priestor na zasahovanie do ľudských práv, zdroj polarizácie spoločnosti, prílišná moc v rukách nepoltikov a podobne.

(pozn.: účelom tohto článku nie je nejako hlbšie a podrobne kategorizovať argumetny za a proti referendu ako ústavnému inštitútu  všeobecne)

Aj keď som vedel, že sa prakticky nič nezmení, a to bez ohľadu na výsledok tohto referenda, išiel som hlasovať, lebo štát sa ma týmto inštitútom priamej demokracie opýtal na názor v konkrétnych otázkach. Keďže si viem urobiť názor a chcem aktívne uplatňovať svoje práva a zároveň plniť svoje povinnosti, tak som išiel a názor povedal. Za toto svoje konanie som, spolu s inými v referende zúčastnenými, označený - tzv. odhováračmi referenda - ako deviant. Patrím medzi 21,4 % pomätencov, fundamentalistov, stredovekých pribrzdencov, nemoderných ignorantov pokroku a tak ďalej.

Začínam sa báť, že o nejaký čas budem blízko ku totálnemu kolapsu v mojom uvažovaní, keď ma tí istí odhovárači referenda budú presviedčať o pravom opaku, v duchu, že:„Referendum je občianskou povinnosťou!“ a keď nebudem hlasovať "tak ako treba" o inej, pre nejakú skupinu podstatnej veci, tak opäť ma zaradia do kategórie nezlučiteľnej s pokrokom našej doby, teda pokrokom ako ho vidí niekto iný ako ja.

Pozerám a čítam - a nestačím sa čudovať. Po výsledku tohto hlasovania „o rodine“ je každý spokojný:

Aliancia za rodinu sa teší, že drvivá väčšina zúčastnených odpovedala 3 x áno a že tým majú výsledky referenda „väčší mandát“ ako voľby do europarlamentu. Podľa mňa bola účasť mizivá. Jedna ku piatim je výsledkový debakel – určite v tom majú aj deti jasno... 

LGBTI aktivisti v spolupráci s novými, modernými, neštandardnými stranami sa tešia a sú pyšní na to, akí sú Slováci múdri, moderní a prezieraví. Už pre nich nie je podstatné, že referendum by aj tak fakticky nič nezmenilo. Nie, po oznámení výsledkov je dôvod vyjadriť a okázalo prezentovať obrovskú radosť pre víťazstvo ničoho nad ničím.

Občania, ktorý sa zúčastnili z presvedčenia o obsahu referendových otázok sa tešia, že sa teší Aliancia za rodinu.

Občania, ktorí sa zúčastnili z občianskej povinnosti sa tešia, že už bude ohľadne rodiny kľud.

Fico sa iste teší, že občania zase raz spravodlivo rozhodli, no najmä z toho, že sa svojim politickým referendovým ničnerobením pričinil o nejaké tie roztržky v pravicovom spektre.

Ostatné politické strany od stredu napravo sa tešia, že sa mohli v hojnejšom počte ukázať v politických diskusiách a prezentovať svoj záujem na budúcich riešeniach skutočných problémov rodín na Slovensku.

Európa sa teší, že na Slovensku opäť nepadla vláda kvôli hystérii z niečoho, čo aj tak nič nezmení.

Médiá sa tešia, že ich vplyv na formovanie verejnej mienky je megavýznamný a nenahraditeľný.

Cirkev sa asi neteší. Teda, aby som jej nekrivdil, tešia sa aspoň malé obecné farnosti.

Kto sa ale  na 100 % neteší je samotné referendum. Chudáčikovi musí byť jasné, že je vážne choré, nepoužiteľné v našom časopriestore. Ani politici - jeho tvorcovia, ho poriadne nepofúkali a pritom je to taký významný inštitút priamej demokracie. Politici napríklad v záujme podpory zamestnanosti urobia všetko pre to, aby nezamestnaní nestratili pracovné návyky - A čo tak povzbudiť aj referendové návyky?

Myslím si, že toto referendum bolo dobré len na to, aby sme si konečne uvedomili (politici, záujmové skupiny, občania), že referendum v dnešnej podobe nemá žiaden zákonodárny zmysel a podľa toho aj ďalej konali. Politici zmeňte jeho pravidlá smerom k jeho sfunkčneniu a nezneužívajte ho na svoje čiastkové záujmy. Záujmové skupiny tlačte na politikov, aby konali v duchu predchádzajúcej vety a nechŕlite petície za referendá, kým to nebude mať zmysel. Občania buďte aktívni a kritickí, majte svoj názor a vážte si, že sa vás štát naňho pýta, navyše ak ste ho na to svojim podpisom pod petíciou sami poverili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?