Zúžený výber pre marcové voľby

Autor: Richard Malý | 14.12.2015 o 11:30 | Karma článku: 3,15 | Prečítané:  341x

Verím, že sa dožijem toho, že Slováci si budú vo voľbách vyberať z troch až piatich strán, plus–mínus. Politika nie je až taká zložitá, ako by sa na prvý pohľad zdalo - buď chceme viac štátu (ľavica) alebo menej štátu (pravica)...

...buď chceme väčšiu alebo menšiu reguláciu alebo slobodu trhu. Ak však uvažujeme o konkrétnom politickom probléme, na ktorý je potrebné politicky reagovať a vyriešiť ho, tak to je už vec zložitá, na riešenie ktorej môže existovať sto rôznych názorov. Podobne je tomu snáď v každom odvetví – šport, ekológia, školstvo, hospodárstvo, samospráva, zdravotníctvo, atď.

základné princípy (1,2,3), z ktorých sa vychádza a sú konkrétne postupy (10,100,1000), ktoré sa použijú v praxi.  

V týchto voľbách si budeme vyberať z 23 strán a z viac ako 3000 kandidátov. Málo? Veľa?

Podľa mňa je to na malé Slovensko nepotrebne veľa. Aj 150 poslancov v „košiari“ nášho parlamentu je zbytočne veľa – a čo sa týka niektorých (väčšiny) zástupcov ľudu, tak slovo „košiar“ je absolútne výstižné.

Moje úvahy nesmerujú k tomu, že malé a nové strany tu zbytočne zaberajú priestor. Neprihováram sa ani za staré, overené a stabilné značky, ktoré majú štruktúry, skúsenosti a potenciál zabezpečiť to, o čom píšem vyššie, teda pohltiť menších a zúžiť tak pravidelnú volebnú ponuku na Slovensku povedzme na tri až päť strán.

Naopak, dospel som k presvedčeniu, že príčinou je vývojové štádium slovenskej spoločnosti. Nemožno predsa od mladíka, ešte včera v puberte, čakať, že sa bude rozhodovať skúsene a racionálne. Skôr sa rozhodne podľa reklamy a davu alebo sa na to radšej vykašle...

Princípy naľavo dokázal zjednotiť Róbert Fico a spol. – či to vydrží dlhodobo ukáže čas. Každopádne tomu držím palce. Táto politika je na Slovensku jednoznačne „trhákom“.

Princípy napravo boli deklarované viackrát a viacerými "stabilnými" stranami pravice. Ich výsledná politika smerom k zjednoteniu pravice však zlyhávala a stále zlyháva na neschopnosti dokázať presadzovať konkrétne postupy (nie princípy!) pod pokrievkou a navonok s jedným lídrom. Nie, tu sa to deje vo svetle reflektorov - každý za seba (samolíder, podlíder, antilíder, nelíder)! Výsledkom je telenovela, namiesto poriadneho „trháku“.

Myslím si (a potvrdzujú to aj nenávidené preferencie), že reálnu šancu zastupovať ľudí v parlamente po marci 2016 má šesť strán. Princíp odovzdania hlasu voličov práve týmto stranám vyjadrujem z môjho pohľadu takto:

SMER - SD je vyjadrenie spokojnosti voliča najmä s Ficom - Istoty už máme, teraz treba ešte poriadne ochrániť Slovensko;

KDH znamená voliť vládu nie ľavicovú ale konzervatívnu, štandardne spájajúcu vierovyznanie s politikou;

Most-Híd alebo SNS znamená nevoliť Fica, ale byť k dispozícii pri zostavovaní vlády, trebárs aj Ficovej vlády;

- OĽANO-NOVA znamená vyjadriť celoplošnú občiansku rebéliu voči doteraz známej praktizovanej vysokej politike;

#Sieť znamená voliť stranu, ktorá sa, po vážnom naštrbení dôvery a úprimnosti sľubov, stáva populárnym až populistickým mediálnym hitom mladšej politickej generácie;

SaS je buď voľba dlhodobého a stabilného presvedčenia alebo krátkodobá voľba rizika, teda vhodenie svojho hlasu do „akcií“ liberálnej strany;

Voliť iné strany znamená voliť z nejakého iného princípu ako z princípu vyslania svojho zástupcu do národného parlamentu.

Nevoliť, znamená vyjadriť nezáujem o veci verejné, najmä nezáujem o budúcnosť Slovenska. Nevoličov odporúčam v debatách - o tom ako to je - (ne)počúvať s rovnakým nezáujmom.

Prajem pekné sviatky a po Novom roku sa teším na poriadne predvolebné divadlo. O tom, čo z toho vznikne rozhodnú Slováci. Čo majú Slováci radi ? Komédiu? Horor? Drámu? Scifi? Asi z každého rožku trošku  : - )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?