Zúžený výber pre marcové voľby

Autor: Richard Malý | 14.12.2015 o 11:30 | Karma článku: 3,15 | Prečítané:  344x

Verím, že sa dožijem toho, že Slováci si budú vo voľbách vyberať z troch až piatich strán, plus–mínus. Politika nie je až taká zložitá, ako by sa na prvý pohľad zdalo - buď chceme viac štátu (ľavica) alebo menej štátu (pravica)...

...buď chceme väčšiu alebo menšiu reguláciu alebo slobodu trhu. Ak však uvažujeme o konkrétnom politickom probléme, na ktorý je potrebné politicky reagovať a vyriešiť ho, tak to je už vec zložitá, na riešenie ktorej môže existovať sto rôznych názorov. Podobne je tomu snáď v každom odvetví – šport, ekológia, školstvo, hospodárstvo, samospráva, zdravotníctvo, atď.

základné princípy (1,2,3), z ktorých sa vychádza a sú konkrétne postupy (10,100,1000), ktoré sa použijú v praxi.  

V týchto voľbách si budeme vyberať z 23 strán a z viac ako 3000 kandidátov. Málo? Veľa?

Podľa mňa je to na malé Slovensko nepotrebne veľa. Aj 150 poslancov v „košiari“ nášho parlamentu je zbytočne veľa – a čo sa týka niektorých (väčšiny) zástupcov ľudu, tak slovo „košiar“ je absolútne výstižné.

Moje úvahy nesmerujú k tomu, že malé a nové strany tu zbytočne zaberajú priestor. Neprihováram sa ani za staré, overené a stabilné značky, ktoré majú štruktúry, skúsenosti a potenciál zabezpečiť to, o čom píšem vyššie, teda pohltiť menších a zúžiť tak pravidelnú volebnú ponuku na Slovensku povedzme na tri až päť strán.

Naopak, dospel som k presvedčeniu, že príčinou je vývojové štádium slovenskej spoločnosti. Nemožno predsa od mladíka, ešte včera v puberte, čakať, že sa bude rozhodovať skúsene a racionálne. Skôr sa rozhodne podľa reklamy a davu alebo sa na to radšej vykašle...

Princípy naľavo dokázal zjednotiť Róbert Fico a spol. – či to vydrží dlhodobo ukáže čas. Každopádne tomu držím palce. Táto politika je na Slovensku jednoznačne „trhákom“.

Princípy napravo boli deklarované viackrát a viacerými "stabilnými" stranami pravice. Ich výsledná politika smerom k zjednoteniu pravice však zlyhávala a stále zlyháva na neschopnosti dokázať presadzovať konkrétne postupy (nie princípy!) pod pokrievkou a navonok s jedným lídrom. Nie, tu sa to deje vo svetle reflektorov - každý za seba (samolíder, podlíder, antilíder, nelíder)! Výsledkom je telenovela, namiesto poriadneho „trháku“.

Myslím si (a potvrdzujú to aj nenávidené preferencie), že reálnu šancu zastupovať ľudí v parlamente po marci 2016 má šesť strán. Princíp odovzdania hlasu voličov práve týmto stranám vyjadrujem z môjho pohľadu takto:

SMER - SD je vyjadrenie spokojnosti voliča najmä s Ficom - Istoty už máme, teraz treba ešte poriadne ochrániť Slovensko;

KDH znamená voliť vládu nie ľavicovú ale konzervatívnu, štandardne spájajúcu vierovyznanie s politikou;

Most-Híd alebo SNS znamená nevoliť Fica, ale byť k dispozícii pri zostavovaní vlády, trebárs aj Ficovej vlády;

- OĽANO-NOVA znamená vyjadriť celoplošnú občiansku rebéliu voči doteraz známej praktizovanej vysokej politike;

#Sieť znamená voliť stranu, ktorá sa, po vážnom naštrbení dôvery a úprimnosti sľubov, stáva populárnym až populistickým mediálnym hitom mladšej politickej generácie;

SaS je buď voľba dlhodobého a stabilného presvedčenia alebo krátkodobá voľba rizika, teda vhodenie svojho hlasu do „akcií“ liberálnej strany;

Voliť iné strany znamená voliť z nejakého iného princípu ako z princípu vyslania svojho zástupcu do národného parlamentu.

Nevoliť, znamená vyjadriť nezáujem o veci verejné, najmä nezáujem o budúcnosť Slovenska. Nevoličov odporúčam v debatách - o tom ako to je - (ne)počúvať s rovnakým nezáujmom.

Prajem pekné sviatky a po Novom roku sa teším na poriadne predvolebné divadlo. O tom, čo z toho vznikne rozhodnú Slováci. Čo majú Slováci radi ? Komédiu? Horor? Drámu? Scifi? Asi z každého rožku trošku  : - )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?