Krátka úvaha: Pokrok

Autor: Richard Malý | 5.9.2016 o 13:00 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  325x

Väčšina ľudí spomína na staré dobré časy. Je úplne jedno, či hovorím o nás, o našich rodičoch alebo o starých rodičoch. To pokrokové a moderné baví zväčša len mladých, aj to len do istého času. Prečo je to tak?  

To, že svet a život sa mení je prírodná zákonitosť, istota. Bolo to a bude to tak vždy. Jediná istota je vlastne zmena (pozn.: osobne ma veľmi teší, že na Slovensku dobre vieme, že ľudia si zaslúžia istoty, teda zmenu). Od priemyselnej revolúcie (t. j. postupne od roku 1760) však človek začal meniť svet a život omnoho rýchlejšie ako dovtedy. Technický pokrok v živote je dnes už tak rýchly, že ho človek ani nestačí registrovať, prijať a stotožniť sa s ním, samozrejme okrem mladých – tí, na to majú čas...

A čo duševný pokrok, nie technický? Ako sa tento prejavuje v našich životoch? Opäť je to o mladých. Tí sú myšlienkami pokrokoví, nezávislí, slobodní a otvorení, no tiež len do istého času, kedy už zahodia svoje túžby a sny a prispôsobia sa dnešnej „pokrokovej“ spoločnosti - konzumnej a zaškatuľkovanej. Budík - stres, práca - stres, správy – strach, víkend – stres a strach dohromady...

Človek technicky mení svet a život tak rýchlo, že je to proti prírode. Pri každej činnosti dochádza okrem iného aj k produkcii odpadov. Od priemyselnej revolúcie, človek začal produkovať také odpady, ktoré už príroda sama nevie absorbovať a dôsledkom toho sú umelo vyprovokované negatívne zmeny a javy v prírode. Odpadov je stále viac, rovnako ako aj prírodných katastrôf a zmien v klíme, v kvalite vody, ovzdušia, pôdy atď. Príroda umiera.

Moderný človek zlenivel. Nechce alebo nevládze pracovať na svojom vlastnom duševnom pokroku. Divadlo, knihu a filozofiu mu nahradila pokroková telka, internet a nákupné centrá. Informácií máme toľko, až nám to škodí. Vybrať si správne je vlastne nemožné a tým pádom žijeme v permanentnom strese a strachu. Komu to vyhovuje?

Každý ďalší krok vpred je pokrokom. Správny a udržateľný pokrok je krok za krokom. Zdá sa mi, že dnešné zmeny v živote nastávajú nie silou kroku, ale obrovskou silou hromu. A preto je načase tomuto trendu prispôsobiť aj terminológiu. Už nie ľudský pokrok, ale ľudská pohroma!..

Verím, že ľudstvo vykročí na nový level, duševno bude obrodené a konkurencieschopné technike. Strach a stres dnes vládnu svetom, no istotne sa to zmení. Kedy, je len na nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?


Už ste čítali?