Krátka úvaha: Priority

Autor: Richard Malý | 7.10.2016 o 16:00 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  225x

Na celom svete nemá nikto takú moc ako ja. Rozhodovať o tom, ako naložím s časom, ktorý prežijem počas môjho života na tejto zemi. 

Napriek tejto obrovskej moci, však neviem koľko času tu ešte budem žiť. A to je vážny dôvod na to, aby moje rozhodnutia o naložení s časom boli správne a zodpovedné.

Čo znamená naložiť s časom správne?

Myslím, že dokonalo správne trávený čas by mal zahŕňať prítomnosť pozitívnych emócií a zaujatie činnosťou v absolútne pohltenom stave mysle. Ak pritom dokážeme pestovať pozitívne vzťahyak náš výkon bude úspešný a navyše objektívne zmysluplný, tak rozhodnutie o takto trávenom čase bolo správne. Samozrejme, že tento dokonalý model je v praxi ťažko dosiahnuteľný a realizovateľný. Jednoducho preto, že človek nie je vo svojej podstate dokonalý. Avšak jednotlivé popísané prvky správne tráveného času vieme zakomponovať do nášho života permanentne. Avšak pozor na zodpovednosť!

Čo znamená naložiť s časom zodpovedne?

Nazdávam sa, že najprv je potrebné si uvedomiť voči komu treba byť zodpovedný? Voči rodine? Voči spoločnosti? Voči svetu? Alebo len voči samému sebe? Podľa môjho názoru treba byť zodpovedný voči všetkému, no najmä voči sebe samému, keďže táto zodpovednosť by mala byť zároveň zodpovednosťou voči svetu mimo mňa.

V kontexte správnosti a zodpovednosti voči tráveniu času treba rozlíšiť potešenie od pôžitku. Potešenie je chvíľkový stav, uspokojenie, no nemá hlbší význam a preto z hľadiska priorít by sme potešeniam nemali venovať najviac času. Je to vlastne taká skratka k (chvíľkovej) spokojnosti, no z dlhodobého hľadiska nám to pohodu a spokojnosť v živote určite neprinesie.

Potešením môže byť napr.: správa v mobile o pripísaní výplaty na účet, pozeranie telky, vyfajčenie jointa v coffe shope v Amsterdame, fejsbúkovanie alebo aj flirtovanie za účelom uspokojenia sexuálnych pudov. Možnosti na rôzne druhy potešení je okolo nás neúrekom.

Naproti tomu, ak robíme niečo s pôžitkom, tak ide o  trávenie času s hlbším a trvalým významom. Napríklad zhliadnutie predstavenia folkórneho súboru ktorý sponzorujem, čítanie knihy, návšteva divadla, pestovanie vína, hranie futbalu s partiou každú stredu, prechádzka s manželkou v lese, vytvorenie niečoho trvalého, hmotného aj nehmotného, alebo aktívne trávenie voľného času na dovolenke s ďeťmi. Chvíle trávené s pôžitkom nám okrem pozitívnych emócií dávajú aj niečo viac, a to smerom k pochopeniu významu a zmyslu svojho života, čo nás zasa motivuje k ďalšej užitočnej činnosti. Rozlišujme čo nás baví všeobecne (z vlastnej podstaty) od toho, čo robíme preto, že je to populárne a že to tak robia všetci. V tejto súvislosti možno konštatovať, že jedno z najväčších šťastí v živote je živiť sa prácou, z ktorej máme pôžitok. Hľadajme svoje šťastie.

Každý človek je výnimočný svojou jedinečnosťou. Všetci sme iní a preto je normálne, že všetci nemôžme tráviť čas rovnako.  Teda môžeme, ale k duševnej pohode nás to neprivedie. Spoznať samého seba, najmä objaviť v sebe silné stránky, ktorých pestovanie nám zákonite prináša pôžitok je, myslím, tou správnou a zodpovednou cestou ako si usporiadať životné priority.

 

Pozn.: ďakujem Martinovi Seligmanovi za inšpiráciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?