Demokracia nie je Igormatovicia

Autor: Richard Malý | 18.3.2019 o 15:00 | Karma článku: 1,07 | Prečítané:  171x

Na Slovensku sa cez víkend uskutočnilo prvé kolo prezidentských volieb. Boli to voľby demokratické? A kto je to vlastne demokratický kandidát? Ponúkam pohľad klasický a kabaretný.

Od siedmej hodiny rannej sa začalo voliť a až na občasné excesy, ktoré viac-menej nemali vplyv na výsledok volieb (hlasovací lístok s domotanými číslami kandidátov na titulke novín, vyhodená volebná urna na ulicu miestnym poslancom a iné), prebehli kľudne, v duchu zákona a možno 1. kolo prezidentských volieb označiť za demokratické.

Po tom, ako sa ukázalo, že víťazka prvého kola je jasnou víťazkou a že Slováci ukázali svoj jasný proeurópsky a proatlantický postoj a nedovolili do druhého kola postúpiť antisystémovým extrémistom a fašistom, sa objavil najdemokratickejší demokrat, ktorý precitol a „diktuje“ naokolo čo ho napadne, hoci je to aj faktický blud, no poohýnaný tak, aby to pasovalo do jeho kabaretno-politického videnia demokracie.

Apropo, kto je vlastne demokratický kandidát?

Nuž, ak vychádzame z klasickej definície, že démos je ľud a kratos je vláda, tak v demokracii ide o spôsob riadenia štátu prostredníctvom účasti všetkých ľudí. U nás ľudia vládnu prostredníctvom zvolených zástupcov vo voľbách. Aktuálne si volíme prezidenta v demokratických prezidentských voľbách. Nie každý kandidát, ktorý spĺňa podmienky, musí byť aj demokratický kandidát, teda mohol by teoreticky, demokraticky a zákonne, vystupovať proti demokracii a snažiť sa na svoju stranu zaujať čo najviac občanov, ktorí by sa radi vzdali vlády ľudu a odovzdali by ju v prospech jednej štátostrany alebo konkrétneho vodcu ako komunisti, fašisti a nacisti. Logika veci ale hovorí, že to nie je možné, veď prečo by ľudia dobrovoľne odovzdali svoju moc? Pravda je taká, že nedemokratické systémy vznikajú a vznikali tam, kde už moc bola v rukách vodcu alebo strany, tá sa začala zneužívať a ak sa im podarilo udržať väčší strach a závislosť občanov na štáte ako vytvoriť väčší odpor občanov proti udržiavaniu a zvyšovaniu strachu a závislosti zo strany vodcu resp. štátostrany, tak demokracia prehrala.

 

Igormatovicia je zložená tiež z dvoch slov – Igor a Matovič, už vyššie spomínaný najdemokratickejší demokrat na svete, chvalabohu poslanec NR SR, či?

Igormatovicia je "moderný" politologický antisystém založený na dlhodobom obsadení riadiacich mechanizmov vo vlastnej strane rodinnými príslušníkmi, na odpočúvaní politických partnerov, na excentrických prejavoch politikov, na ponižovaní a strápňovaní seba ale aj oponentov a podobne, a to všetko s cieľom získať vo voľbách čo najvyšší počet hlasov. Igormatovicia môže byť v jednotlivých fázach vývoja spoločnosti prospešná, no v doterajšej histórii sa ešte netransformovala do zloženia vlády, naopak je badať známky postupnej samodeštrukcie. A tak sa stáva, že igormatovický politik vidí ohrozenie demokracie zo všetkých tých strán, s ktorými nemá dohodnutý spoločný postup resp. ktorí s ním ani rokovať nechcú, demokraticky.

Tento „líder“ precitol a napočítal, že demokratickí kandidáti v prvom kole získali len 49,4% hlasov. Podľa autora to minimálne prehnal a je teda na mieste ohradiť sa voči tomu vecne a pripomenúť pánovi poslancovi, že v živote toho dokázal ešte veľmi málo na to, aby si privlastnil demokraciu pre seba. Je predstaviteľom vrcholnej politiky na Slovensku nejaký ten piatok a spájanie jeho mena s demokraciou v mysli jednoduchých ľudí, v nich musí automaticky znamenať chuť voliť antisystém alebo extrém. Je spolu s Ficom, Dankom, Blanárom, Blahom a inými spoluzodpovedný za kotlebovcov a harabinov.

Dovolím si, ako jeden z mála, pripomenúť štátnicky počin terajšieho prezidenta Kisku, keď nepozval po voľbách do NRSR v r. 2016 kotlebovcov do prezidentského paláca na rokovanie a vyslal tým jasný signál, že vodca strany Kotleba, ktorý sa ukrýva za Boha a ktorému nad hlavou žiari fašistický symbol 1488, je jednoducho obyčajný fašista prezlečený do hnedého saka a s fašistami sa na Slovensku nerokuje.  Práve kvôli tomuto považujem za nedemokratického kandidáta jedine Kotlebu, ktorý získal síce hrozných 10 % hlasov, no aj tak získali demokratický kandidáti cca 90% hlasov, čo je vzhľadom na politickú tragédiu na Slovensku vlastne super.

 

Ps.: Až dňa 30. marca 2019 sa definitívne rozhodne!! Slováci si zvolia jedného z demokratických kanditátov za prezidenta, a to bez ohľadu na doterajší výsledok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.

#foodporn

Z ítečkára sa stal pražiar kávy: Cukor do espressa patrí

Čo stojí za príbehom Zlatého zrnka.


Už ste čítali?